*Το κανάλι του πολίτη που αισθάνεται ελεύθερος

05 Μαΐου

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ Ξάνθης: Σκέφτεται ήδη την…άνοδο στη Γ’ Εθνική, σάρωσε 82-45 το Παγγαίο! (πολλές φώτο)

05 Μαΐου

Η Dream Team του Λεύκιππου Ξάνθης..! Έτοιμοι για νέα...σαλόνια!

Με σαρωτική νίκη και πλεονέκτημα έδρας, ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ Ξάνθης σάρωσε το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό Φ. Αμοιρίδης 82-56 και βλέπει από τώρα...άνοδο!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:
ΚΑΟ Δράμας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 71-54
Λεύκιππος Ξάνθης – Παγγαίο 82-45
Πανσερραϊκός – Δημοκρίτειο Κομοτηνής 61-50
Αστέρας Καβάλας – ΑΟ Σερρών 89-70
Η ΣΑΡΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ ΞΑΝΘΗΣ
Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε την δεύτερη φάση ο Λεύκιππος. Νίκησε το απόγευμα του Σαββάτου το Παγγαίο με 82-45 και έδειξε ότι δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα και στο δεύτερο παιχνίδι αφού η ανωτερότητα της ομάδας του Σωτήρη Κοκκινόπουλου ήταν εμφανής.
Ο Λεύκιππος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 26-4 δείχνοντας από τις πρώτες στιγμές του αγώνα ότι αυτός θα ήταν ο νικητής του παιχνιδιού. Αυτό έδωσε την δυνατότητα στον Σωτήρη Κοκκινόπουλο να δίνει από πολύ νωρίς  αρκετά λεπτά συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του χωρίς όμως να μειώνεται η δυναμικότητα της ομάδας. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-19.
Στο β΄ ημίχρονο ο Λεύκιππος είχε τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 61-35.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να φτάνει στο 82-45.
Κορυφαίοι για τον Λεύκιππο οι Χρήστου με 26 (2) πόντους και Νταβουλτζόπουλος με 12.
Τα δεκάλεπτα: 26-4, 49-19, 61-35, 82-45.
Διαιτητές: Παρασίδης – Ευσταθιάδης
Λεύκιππος (Κοκκινόπουλος): Κουμπάνης 8(1), Νταβουλτζόπουλος 12, Δώδος 11(3), Ρούμογλου Κ. 2, Χρήστου 26(2),  Σταμπουλής 8, Παλλάκης 8, Στεργίου 3(1), Κάλφας, Παϊτάρης 2, Χατζηαντωνίου 2, Πεχλιβανίδης.