*Το κανάλι του πολίτη που αισθάνεται ελεύθερος

12 Μαρτίου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ: ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ - ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ : 79-70! Ω! Τι Ψάλτου Θεέ μου! 33 πόντους! Στόχος η άνοδος στη Γ' Εθνική!

12 Μαρτίου

Μόνος πρώτος ο Λεύκιππος. έδειξε στο Δημοκρίτειο, ποιός είναι το αφεντικού του Ομίλου το απόγευμα του Σαββάτου.
Με έναν σοβαρό Μίλαν Ψάλτου και συγχρόνως….ασυγκράτητο,  να συγκρατεί τους συμπαίκτες του, για μην υποκύψουν στον πόλεμο νεύρων των αντιπάλων τους και του διαιτητή και με άξιους συμπαραστάτες τους Τσίλογλου, Κουμπάνη, ο Λεύκιππος κατάφερε να προσφέρει υψηλό σκορ και super θέαμα. Οι πεντακόσιοι και πλέον φίλαθλοι, που βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Φ.Αμοιρίδης, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, έζησαν μπασκετικές στιγμές, που θα ζήλευαν και μεγαλύτερες κατηγορίες. Ο αγώνας τα είχε όλα, ένταση, πάθος, ρυθμό και παρατράγουδα. Η διαιτησία με πολλά λάθη, εξαγρίωσε παίκτες και φιλάθλους όταν αποβλήθηκε από τον αγώνα ο πολύ καλός Κουτσογιάννης ο οποίος μόλις είχε πετύχει τρίποντο και είχε ήδη στο ενεργητικό του 2 ριμπάουντ. Καθ΄ όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, ο Λεύκιππος κυνηγούσε το σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο και  κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ευστοχία και το καθαρό μυαλό των παικτών του, άνοιξαν τη διαφορά στους εννέα πόντους και στο τελικό 79-70.
Δεκάλεπτα: 18-19, 36-41(ημίχρονο), 60-54, 79-70 (τελικό αποτέλεσμα).
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ: Kάλφας, Κούτρας 2, Σακκελαρίδης 2, Οικονόμου, Σταμπουλής 10 (2), Κουτσογιάννης 3 (1), Ψάλτου 33 (6), Κουμπάνης 13, Πλωμαρίτης, Άνθης 6 (2), Μαυροματίδης 3(1), Τσίλογλου 7.
Με παράπονα η διαιτησία των Ρούκα-Παπαθεολόγου.

ΚΑΙ Ο ΑΡΙΩΝΑΣ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΣΤΗΝ 4ΑΔΑ
Εκτός από τον φοβερό Λεύκιππο, την πιο σημαντική νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Αρίων Ξάνθης που πέρασε νικηφόρα απο την Αλεξανδρούπολη, κερδίζοντας τον Εθνικό στο ντέρμπι της τετράδας για την μάχη των «8» που θα κρίνει βέβαια και την ομάδα που θα ανέβει στην Γ’ Εθνική.
Βασικότερος αντίπαλος πάντως για την ομάδα του Λεύκιππου θεωρείται η ομάδα της Ελευθερούπολης.