ΜΠΑΣΚΕΤ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Επιτέλους νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης! Νίκησε στο Εύμοιρο τη ΜΕΝΤ με 70-62

Tην πολυπόθητη νίκη που επιζητούσε αλλά της ξεγλιστρούsε πάντα στο φινάλε πήρε επί της ΜΕΝΤ η Ασπίδα Ξάνθης επικρατώντας με 70-62 και ξεκόλλησε από την ουρά της βαθμολογίας, όπως έκαναν και οι γυναίκες την περασμένη εβδομάδα.
Από την αρχή του αγώνα οι Ξανθιώτες ήταν μπροστά στο σκορ ωστόσο η ΜΕΝΤ βρισκόταν σε διαφορά ασφαλείας με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 42-39.
Στο δεύτερο μέρος η διαφορά αυξήθηκε με τον Κουτσογιάννη να είναι κυρίαρχος στην ρακέτα και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 59-52. Η ΜΕΝΤ με καταπληκτικό τον Μιχαηλίδη δεν παρατούσε τον αγώνα, ωστόσο η Ασπίδα Ξάνθης παρά την μέτρια μέρα του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας Μανδαλάκη πήρε την πολύτιμη νίκη με 70-62.
Από την Ασπίδα που την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο 22 πόντους είχε ο Κουτσογιάννης, 13 ο Μανδαλάκης και 12 ο Δώδος, ενώ από την ΜΕΝΤ 25 είχε ο Μιχαηλίδης και 16 Σιόλογκας.
Δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 59-52, 70-62
Διαιτητές: Δημάδης-Νέδογλου
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης-Κασαρτζίδης): Παυλάκης, Παπαδάκης 8, Δώδος 12, Τεργάκης, Παναγιωτόπουλος, Τιτόπουλος, Μπόζης 8(1), Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 22, Μανδαλάκης 13, Μπουραζάνης 2, Κάλφας 3(1), Καναράς 2
ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου 2, Παπαπασχάλης 1, Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 10(2), Γκύζης, Μιχαηλίδης 25(2), Μπέλλος 6(2), Πασχαλίδης 2, Μανδράς, Σιόλογκας 16.