Γ’ Εθνική-μπάσκετ: «Εκπληκτικό» ξεκίνημα για το Λεύκιππο Ξάνθης. Σάρωσε στον Εύοσμο την ΔΕΚΑ με 62-41!

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ πρεμιέρα για την φοβερή ομάδα του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ που εκτός έδρας πέρασε σαν.."σίφουνας" απο τον Εύοσμο!
Πιο αναλυτικά: Ξεκίνημα με το δεξί για τον Λεύκιππο στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και νίκη στον Εύοσμο απέναντι στους ΔΕΚΑ με 41-62.
Ανεβάζοντας ρυθμούς κυρίως στο β΄ ημίχρονο οι παίκτες των Βαχαρίδη – Μαγιάνη έπαιξαν εκπληκτική άμυνα αναγκάζοντας την ΔΕΚΑ να πετύχει μόλις 13 πόντους ( 7 +6) σε δύο δεκάλεπτα . Από την άλλη ο πλουραλισμός στην επίθεση , κυρίως στην τρίτη περίοδο όπου ο Λεύκιππος πέτυχε 23 πόντους ήταν τα σημαντικά στοιχεία που οδήγησαν την ξανθιώτικη ομάδα στην πρώτη νίκη εκτός έδρας.
Πρώτος σκόρερ ο Νικολόπουλος με 17(3) πόντους και ακολούθησαν οι Βοϊβατόπουλος, Γρούδος και Παλλάκης με 10.
Τα δεκάλεπτα: 17-20(10), 28-31(20), 35-54(30), 41-62(τελικό)
Διαιτητές: Καρακώστας-Γεωργούλης (καλοί)
Λεύκιππος  Ξάνθης: (Βαχαρίδης-Μαγιάννης) Στύλας 2, Νταβουλτζόπουλος 6 , Ιορδάνογλου 2, Στεργίου , Ιωαννίδης , Ζαμπάκης 5 (1), Βοϊβατόπουλος 10, Νικολόπουλος 17 (3), Μακαρατζής, Γρούδος 10, Παλλάκης 1