*Το κανάλι του πολίτη που αισθάνεται ελεύθερος

12 Φεβρουαρίου

Γ' ΕΘΝΙΚΗ: ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Έχασε 3-0 στη Δράμα από την Δόξα

Έχασε στη Δράμα από την πρωτοπόρο του Ομίλου Δόξα ο Ορφέας Ξάνθης με 3-0 διατηρώντας ωστόσο την 6η θέση στη βαθμολογία.
Δόξα Δράμας - Ορφέας Ξάνθης 3-0

Έβδομη σερί νίκη για την Δόξα Δράμας, η οποία κέρδισε με 3-0 στην έδρα της τον Ορφέα Ξάνθης, σε αγώνα για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.
Η Δόξα με το καλημέρα, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Ίγκορ.
Από το σημείο εκείνο και μετά η Δόξα έχοντας διώξει το όποιο πιθανό άγχος, πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι από τους «κιτρινόμαυρους», και στο 16΄ έχασε σημαντική ευκαιρία προκειμένου να ζευγαρώσει τα τέρματα της, η προσπάθεια όμως του Πινδώνη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Ρόφου. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 31΄, το μακρινό σουτ όμως του Μαυρόπουλου, πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σικαλιά. Ότι δεν κατάφεραν οι Θρακιώτες σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, το πέτυχαν οι «μαυραετοί» στο 34΄ με τον Δουκάκη, έπειτα από λάθος του Ρούφου, με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα από το 50΄ κι έπειτα, η Δόξα πίεσε προκειμένου να φτάσει στο 3-0, με το οποίο θα κλείδων για τα καλά την υπόθεση νίκη. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί σε τρεις περιπτώσεις. Στο 55΄ με το σουτ του Καρλόπουλου να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία του Ρούφου, στο 68΄ με το σουτ του Παβίσεβιτς να έχει την ίδια κατάληξη και στο 80΄ με τον Καρλόπουλο να βγαίνει τετ α τετ με τον Ρούφο την προσπάθεια του όμως να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε με το υπάρχον σκορ, ο Καρλόπουλος στο 87΄ με το τέταρτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα, έκανε το 3-0 που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Παγώνης (67΄Λαδάκης), Βιτλής, Κωστόπουλος, Παπαζούδης, Δουκάκης, Πινδώνης, Παναγιωτούδης,Καρλόπουλος, Ιγκόρ (57΄Ιότι), Μαρτσάκης
ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Καμαράκης): Ρούφος, Λαζαρίδης (70΄Ζιγκολάρι), Κατρανίτσας, Θεοδωρίδης, Μακράκης, Μαυρόπουλος Λ., Καραγκιόζης Β., Μπουντακίδης, Χαλίλ (84΄Μεκέρα), Μυγγίδης (30΄Τορομανίδης), Μουμίν