*Το κανάλι του πολίτη που αισθάνεται ελεύθερος

05 Φεβρουαρίου

Ορφέας Ξάνθης – Καβάλα 1-1 Καλύτερος ο Ορφέας στο ντέρμπι αλλά πιο δίκαια η ισοπαλία!

Το βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε ο ΑΟΚ στη Ξάνθη, έπειτα από το 1-1 απέναντι στον τοπικό Ορφέα για τη 18η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Καβάλας έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη, δεν κατάφερε όμως να προσπεράσει τον αντίπαλο της στη βαθμολογία.
Δίκαιη ισοπαλία στο γήπεδο του ΑΟΞ στο ντέρμπι μεταξύ του ΟΡΦΕΑ Ξάνθης και της Καβάλας. Τελικό αποτέλεσμα 1-1 με τον Ορφέα ωστόσο να τελειώνει το παιχνίδι με 9 παίχτες, ύστερα από δυο αποβολές.
…..
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του Άγγελου Διγκόζη, καθώς μόλις στο 12ο λεπτό ο Κυζιρίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπαντάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (Ορφέας-Καβάλα 0-1).
Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 19ο λεπτό ισοφάρισαν με κοντινή προβολή του Μελισσόπουλου έπειτα από ασθενή απόκρουση του Συριτούδη. (Ορφέας-Καβάλα 1-1)
Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε ωστόσο τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με δέκα παίχτες, με την αψιμαχία μεταξύ Μαλαδένη και Κυζιρίδη λίγο πριν το 30ο λεπτό,  να έχει ως αποτέλεσμα την αποβολή των δύο ποδοσφαιριστών. Η επανάληψη είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με πιο αξιόλογη το σουτ απο το Μπλιο στο 68ο λεπτό το οποίο κατέληξε άουτ.
Ένταση και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Άγγελο Διγκόζη να αποβάλλεται στο 80ο λεπτό και τον Ορφέα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με εννιά παίχτες μετά την αποβολή του Μπουνταγκίδη στο 89ο λεπτό.
Διατηρήθηκε στην πρώτη θέση η Δόξα Δράμας μετά το νικηφόρο πέρασμα της από τον Λαγκαδά, ενώ ο Νέστος Χρυσούπολης συνετρίβη από τον Απόλλων Καλαμαριάς 4-0.
Ορφέας Ξάνθης(Χατζημεστής): Ρούφος, Μαλαδένης, Μακράκης, Τζαμπάζ Χαλήλ(46 Τορομανίδης), Μπουνταγκίδης, Καρά Αλή, Μαυρόπουλος, Μελισσόπουλος, Τουγιαλ Ονουρ(60 Κατρανίτσας), Καραγκιόζης Β.,  Καραγκιόζης Γ.(75 Χαλήλ Ιμπραήμ)
ΑΟΚ (Διγκόζης): Συριτούδης, Τέλλος, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Μπαντάνης, Λίτσκας, Ζυγκερίδης, Κυζιρίδης, Μπλιός(74 Τζιτζιφάκος), Καλλιβωκάς, Πτηνόπουλος(53 Μελισσόπουλος).